Negocjacje

Negocjacje to bez wątpienia trudne zagadnienie z pogranicza psychologii, ekonomii i prawa. Negocjacje są określane jako obustronny sposób komunikacji w sytuacji w której jedna strona nie zgadza się z drugą. Celem negocjacji powinno być dojście do porozumienia które powinno satysfakcjonować obie strony konfliktu. Negocjacje często są spotykane w życiu codziennym, ponadto są domeną polityków oraz prawników. Ponadto, nie wątpliwie należy umiejętność negocjacji przypisać skutecznym sprzedawcom oraz biznesmenom.

Właściwe prowadzenie rozmów może przynieść korzyści finansowe oraz budować długoterminowe relacje. Skuteczny negocjator powinien przede wszystkim skupić się na tym co mówi druga strona konfliktu. Niczym wytrawny gracz powinien dostosować swój ton i sposób wypowiedzi do zagrań stosowanych przez przeciwnika. Ważnym jest przedstawianie swoich też w sposób jasny i zrozumiały. Rozmowa powinna toczyć się w sposób merytoryczny.

Sprzedawcy zdają sobie sprawę z tego jak ważnym jest umiejętność negocjacji dlatego literatura opisuje wiele technik negocjacyjnych. Warto pamiętać że negocjacje to coś czego nie da się tylko i wyłącznie wyuczyć z książek jest to umiejętność która wymaga doświadczenia, wyczucia i pewnego rodzaju intuicji.

Marketing: